Pytania i odpowiedzi-telekom - ZETKOM

Zetkom
Zetkom
Przejdź do treści

Pytania i odpowiedzi-telekom

Produkty
Jak skorzystać z pomocy serwisu w czasie instalacji?
Brakuje nam doświadczenia, mamy gorszy dzień czy cokolwiek innego. Chcemy skorzystać z pomocy serwisu. Zamiast wielogodzinnych rozmów przez telefon, a czasami niepotrzebnych nerwów, proponuję skuteczny sposób:
 • uruchamiamy zdalny dostęp: zdalny pulpit, VNC, Team viewer itp. Jeśli dany komputer klienta na którym mamy coś zainstalować jest tak tajny że nie chce on pozwolić na ten czyn, patrz na sam spód tego wpisu.
 • dzwonimy do serwisu: 618358600 (W godzinach od 8 do 15 od poniedziałku do piątku, chyba że mamy umowę to przez 24h).
 • załatwiamy sprawę szybko i w miarę bezboleśnie. W miarę bo czasami problem wymaga interwencji lokalnego informatyka itd.
A co gdy komputer klienta jest "tajny" i nie pozwala na zdalne połączenie?
 • Używamy własnego komputera, instalujemy na nim wszystko. Oczywiście robimy to u klienta aby linie, USB i tym podobne było podłączone. Połączenie sieciowe albo od "klienta" albo poprzez sieć mobilną.
 • Starajmy się dowiedzieć gdzie na komputerze klienta wyląduje cała instalacja. Na własnym komputerze, w miarę możliwości, instalujmy na tych samych dyskach i folderach.
 • Udostępniamy komputer serwisowi, wspólnie instalujemy.
 • Przenosimy instalację na komputer klienta. jeśli śa te same dyski i foldery oszczędzamy trochę czasu. trzeba przeadresować USB, porty szeregowe i inne sprzętowe różnice.
Instalacja - błędy powodujące niemożność zainstalowania - nieprawidłowe uruchamianie - nieoczekiwane komunikaty o błędach parzystości, niekompletności itd.
W czasie instalacji należy posiadać odpowiednie uprawnienia do kont użytkowników, należy pamiętać że brak takich uprawnień powoduje niezapisanie plików programu na twardym dysku komputera i w następstwie komunikaty o nieprawidłowym uruchamianiu się programu. Pliki instalacyjne pobrane z naszego serwera są sprawdzone podczas instalacji na systemach od XP do 10 włącznie.
Innym powodem nieprawidłowego zainstalowania programu jest program antywirusowy chroniący foldery C:\ProgramData\ i C:\Program Files (x86)\. Należy zmienić ustawienia anty wirusa lub go skutecznie zdezaktywować. Rozwiązaniem może być instalacja programu Tele do folderu do którego mamy uprawnienia.
pamiętajmy również o instalacji programu z konta użytkownika który będzie go uruchamiał!
Antywirus informuje o niebezpieczeństwie pobierania plików z naszego serwera
Nasze programy pobierane są tysiące razy w ciągu roku.   Są sprawdzone i bezpieczne!
Automatyczny odczyt nowej rejestracji
Aby po uruchomieniu program Tele32 automatycznie odczytywał nową rejestrację musimy stworzyć makro odczytu.
1. Otwieramy menu Makrorozkazy, Makro edytor.
2. Z ikonek (funkcja ikonek wyświetla się po "najechaniu na nie myszą') wybieramy Nowe makro.
3. Wpisujemy w edytorze rozkazy read_new i w następnej linii makro_end
4. Zapisujemy ikonką Zapis, wybieramy nazwę np. Start.
5. Zalogować się jako instalator.
6. Z menu wybrać Konfiguracja, Ustawienia kliknąć klawisz Program Tele.
7. Wybrać zakładkę Makra i pluginy, w linii Makro Autostartu kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać Zarejestruj...
8. Wskazać i zatwierdzić makro które stworzyliśmy: Start
Gotowe
od tej pory każde uruchomienie Tele32 spowoduje na starcie odczyt rejestratora.
Odczyt ustawień R3AT z dysku komputera a nie z urządzenia. Wymiana R3AT na inny.
Gdy wchodzimy w ustawienia R3AT, program korzysta z ustawień zapisanych w urządzeniu. Jeśli chcemy aby ustawienia zostały odczytane z dysku komputera należy przed kliknięciem klawisza na ekranie Rejestrator R3 wcisnąć i przytrzymać na klawiaturze klawisz SHIFT.
Nastąpiło uszkodzenie plików na dysku. program nie chce się uruchomić lub nie odczytuje lub odczytuje błędnie dane.
Zabezpieczyć dotychczasowe pliki. należy pamiętać że oprócz plików programu znajdujących się w Program files\zt.... , zależnie od wyboru w momencie instalacji pliki z danymi programu mogą znajdować się w folderze Program data\zt... Ten folder jest normalnie niewidoczny!
Następnie usuwamy pliki starego programu i danych i instalujemy program o tej samej wersji. Instalujemy rejestrator - korzystamy z opisu powyżej: Odczyt ustawień R3AT z dysku komputera a nie z urządzenia. Wymiana R3AT na inny. Wybieramy taryfy i prefiksy, jeśli w starym programie były uzywane specyficzne to je przenosimy do nowego.
Teraz odzyskanie rejestracji: wybieramy rejestracja, import rozmów wybieramy typ RAW i wskazujemy pliki ze starego programu: Buf_(rok)_(miesiąc)N.R3PP w plikach tych są przetrzymywane dane odczytywane w danym miesiącu. Powtarzamy tą procedurę dla każdego miesiąca który odzyskujemy.

Można zamówić u nas usługę odzyskiwania danych. W tym celu należy zapisać wszystkie pliki do archiwum np. ZIP i ze zleceniem wysłać do nas majlem.
Centrala wysyła informacje o rozmowach poprzez LAN
Dwa rozwiązania: albo użyjemy R3VREG albo zestawu R3At z R3IP. Pierwsze rozwiązanie wymaga stale włączonego komputera (nie zalecam instalacji na serwerach), drugie gromadzi dane w buforze R3AT.
Przeniesienie programu Tele32 pracującego z R3AT, R3+ na inny komputer lub po ponownym zainstalowaniu systemu operacyjnego.
Opis dotyczy oprogramowania używanego do celów bilingowych z systemami R3. Powstał na wskutek licznych zapytań, jest najpoważniejszym tematem serwisowym.

Należy wykonać opisane czynności:
 1. Zabezpieczyć katalog z zainstalowanym programem i danymi, kopiując go na inny dysk lub na płytę CD/DVD.
   
 2. Zapisać pełną nazwę katalogu, zazwyczaj jest to c:\program files\zt\tele32
 3. Na nowym komputerze (lub dysku twardym): zainstalować program TELE32 na dysku i katalogu jak dotychczasowy. Program najlepiej zainstalować z dostarczonej ze sprzętem płyty. Gdy jej brak to dla sprzętu R3+ wersję nie wyższą niż 9, a dla R3AT od 10 wzwyż.
 4. Przegrać ze zrobionego archiwum wszystkie pliki do nowo zainstalowanego programu. Gdy dokonujemy tego z CD/DVD należy pamiętać o dodatkowych czynnościach: zmianie atrybutu plików "tylko do odczytu" na zapisywalny. Sposób: zaznaczamy wszystkie pliki, na dowolnym klikamy prawym klawiszem, wybieramy właściwości, odznaczamy "tylko do zapisu".
 5. W wypadku R3AT z interfejsem USB zainstalować na nowym komputerze sterowniki USB, znajdują się one w katalogu z programem Tele32.
 6. Gotowe, program będzie w wersji która została zarchiwizowana.
UWAGA: Jeśli chcemy przenieść na inny dysk lub katalog od wersji 11 jest to możliwe (W punkcie "lokalizacja plików danych" przeczytaj uwagi dla systemów 7, Vista i częściowe XP). program Tele32 zawiera pliki z danymi o lokalizacji. Wystarczy je skasować aby została przyjęta lokalizacja plików danych taka sama jak pliku tele32.exe.
Pliki z lokalizacją to:
 • r3at_inf.r3p  -> lokalizacja danych programu Tele32,
 • r4_inf.r3p -> lokalizacja plików nagrywarki R4,
 • vreg_inf.r3p -> lokalizacja plików wirtualnego rejestratora R3-VREG.
Zwracam szczególną uwagę: procedura tylko do reinstalacji programu bez zmiany wersji oprogramowania.
Lokalizacja plików danych programu Tele32.
W czasie instalacji wszystko działa -> w czasie eksploatacji brak nowych danych.
Od wersji 11 programu Tele32, instalator zadaje pytanie: "Gdzie przechowywać dane programu?". Domyślnie wskazuje na folder który jest zalecany dla systemów operacyjnych 7, Vista i częściowo XP (dotyczy to również serwerowych wersji tych SO). Zdarza się że osoba instalująca Tele32 nie zna jakie są uprawnienia w SO. Efekt jest taki że w czasie uruchamiania wszystko działa, a w czasie normalnej eksploatacji program Tele32 nie pokazuje nowej rejestracji.

Powodem jest brak uprawnień do zapisu danych w folderze który wskazany był w czasie instalacji. Należy sprawę uzgodnić z informatykiem odpowiedzialnym za dany komputer lub poszukać takiego miejsca do którego nasze (lub późniejszego użytkownika) uprawnienia pozwalają na swobodny zapis danych.
Jeśli już zdarzyła nam się taka awaria, to zamiast ponownej instalacji proszę zwrócić na opisany powyżej sposób z kasowaniem plików z lokalizacją programu.
Proste przywrócenie konfiguracji całego systemu R4.
Po uruchomieniu systemu nagrywania zdarzają się przykre niespodzianki: wyłączenie zasilania, ingerencja użytkownika zmieniająca ustawienia i tym podobne.
Aby się od tego uchronić zabezpieczamy plik "Nagrywanie.R3P" (bądź w starszych systemach "Nagryw.R3P").
Gdy zajdzie konieczność odtworzenia konfiguracji, wgrywamy go do folderu programu, uprzednio usuwając folder "_Store".
Kliknięcie w Netzecie na klawisz "Stop" a następnie "Start", przywróci konfigurację z pliku "Nagrywanie.R3P".
Podnoszenie wersji programu Tele32 dla rejestratorów R3AT
Ze starej wersji należy wyeksportować rozmowy. Nową instalujemy w innym folderze i rozmowy importujemy. Ustawienia R3AT są umieszczone w nim i musimy uważać aby ich nie zamazać. Ustawienia rozliczania należy ustawić na nowo. Jeśli posiadamy tablice taryf, prefiksów które stworzyliśmy, należy je przekopiować z folderu starego programu i wpisać do folderu nowego programu. oczywiście należy je wskazać w ustawieniach.
W programie Tele32 zamiast linii z rozmowami -> "czarny ekran"
Powodem jest uszkodzony plik konfig.r3p . Zawiera on ustawienia wyświetlania. Najłatwiej przekopiować go z innego działającego programu (można go w tym celu zainstalować na innym kompie). Zmianie ulegną co najwyżej ustawienia wyświetlania. Proponujemy również, jeśli to możliwe, wgranie nowej wersji Tele32, które posiadają dwie kopie tej konfiguracji.
Zetkom
(c)2018
Wróć do spisu treści